Tak co, ještě tě baví geocaching?

Parametry

Délka trasy 20 km
Čas trasy 5:00
Součet bodů 600
Stop na trase 2
Barvy
Stupeň obtížnosti Pro dětiPro mládežPro dospěléPro sportovce

Baťova naučná stezka: Vsacký Cáb

Baťova naučná stezka: Vsacký Cáb
Pro dětiPro mládežPro dospěléPro sportovce
Vydejte se na Vsacký Cáb po Baťově naučné stezce. Najdete tu kouzelnou přírodu a dvanáct tabulí s informacemi o místních zajímavostech a památkách.

Stezka začíná v Jasenici u autobusové točny, na kterou zajíždí několik linek vsetínské městské hromadné dopravy. Objekty bývalé zbrojovky, před kterou autobus zastaví, byly vystavěny převážně ve 30. letech 20. století v rámci protihitlerovských obranných opatření. Budovy byly odlity ze železobetonu a jejich střechy upraveny tak, aby po nich případné bomby a granáty sklouzly a nepoškodily je. Areál se táhne daleko údolím a je opravdu rozsáhlý, my ho ale rychle necháme za sebou.

Před námi se otevře malebné údolí potoka Červenky, kolem nějž budeme stoupat až na hřeben. Tady se naučná stezka spojí s červenou turistickou značkou a společně nás přivedou pod vrchol Vsackého Cábu (841). Dále můžeme pokračovat k Cábskému jezírku. Vzniklo kdysi při mohutném sesuvu, který přehradil vody jedné ze zdrojnic Malé Bystřičky. Později už uměle prohloubené jezírko dnes poskytuje útočiště mnoha vzácným rostlinám a živočichům.

Od jezírka se vrátíme zpět pod vrchol Cábu a odtud ještě kousek, kde se doprava odpojuje druhá větev okružní Baťovy stezky. Klesáme úboční lesní cestou až k přírodní památce Louka pod Rančem, slunné luční lokalitě se spoustou teplomilných rostlinek. Vycházku můžeme ukončit na autobusové zastávce U Janušů, kterou jsme míjeli při cestě na Cáb, nebo sejít zpět na točnu u zbrojovky, odkud jezdí spojů víc.

Body na trase

Parametry

Délka trasy 20 km
Čas trasy 5:00
Součet bodů 600
Stop na trase 2
Barvy
Stupeň obtížnosti Pro dětiPro mládežPro dospěléPro sportovce
Zvětšit mapu | Zobrazit všechny stopy i mimo tuto trasu
X

Mapa

Předchozí trasa Další trasa